A KÁRPÁTOK MŰVÉSZETI ÉS KULTURÁLIS EGYESÜLET HIDAT KÉPEZ A HATÁROKON
Kárpátalja és az anyaország között képez kulturális hidat az immár tizennégy éve működő Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület (KMKE), melynek legfontosabb küldetése a magyar képzőművészet páratlan részét képező kárpátaljai festészet felkarolása, megőrzése és áthagyományozása a jövő magyar generációjának, valamint az öröklött hagyomány frissítése, erősítése. A hazai és kárpátaljai képzőművészek összefogásából alakult egyesület 2020 májusától dolgozik egy határokon átnyúló kulturális projekten szlovákiai és ukrajnai partnereivel.
– Hisszük, hogy a kultúra összeköt és nem elszakít, nemzetmegtartó ereje van, ugyanakkor kölcsönösen gazdagít minden népet – vallja Őry László, az egyesület elnöke, aki szerint a projekt intenzív és hatékony kulturális, társadalmi és gazdasági együttműködést eredményez majd Magyarország, Szlovákia és Ukrajna között a közös határ menti térségben, lebontva a fizikai határokat az idegenforgalom fejlesztése terén és hozzájárulva a régió lakóinak fejlődéséhez és jólétéhez. Reményei szerint elősegíti továbbá a helyi kultúra előmozdítását és a történelmi örökséggel rendelkező épületek megőrzését is.
A kultúra és a turizmus a két fő csapásvonal, mely területek összefonódása egy komplex turisztikai csomagot kínál integrált kulturális programokkal. A három ország határ menti régióit egy közös turisztikai-kulturális térré kapcsolja össze úgy, hogy azok természeti és kulturális értékeit, vonzerejét együttesen lehessen kínálni a térségbe látogatók, de a helyiek számára is, akik színvonalas rendezvények nyújtotta élményekkel, gasztro- és egyéb kulturális különlegességekkel gazdagodhatnak, miközben megismerik a régió rejtett értékeit. – Nyelvi akadályok nincsenek, hiszen mindegyik partnerünk beszéli a magyar nyelvet, ami nem meglepő, hiszen felvidéki és kárpátaljai magyarokkal dolgozunk együtt, akik természetesen szervezeteikkel Szlovákiát és Ukrajnát képviselik a programban – szögezi le a KMKE elnöke, aki egyben a projekt magyarországi projektmenedzsere, kommunikációs menedzsere is.
A Felső-Bodrogközt és az Ung-vidéket (Szlovákia), az Ung, Bereg, Ugocsa, Máramaros egykori kárpátaljai vármegyéket (Ukrajna), valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, kiemelten a nyírségi és a beregi (Magyarország) térséget magába foglaló projekt örökségkutatással kezdődött a fellelhető épített örökség, természeti látnivalók, turisztikai célpontok, kulturális, néprajzi értékek, kulturális rendezvények tekintetében. Őry Lászlótól megtudtuk azt is, hogy a tudományos alapossággal végrehajtott kutatás eredményeiből készül egy komplex adatbank, amely a lexikális adatokon, információkon túlmutató, élményszerű, személyes hangvételű leírásokkal, riportokkal kívánja felkelteni az érdeklődést, népszerűsíteni a szellemi és épített örökséget a célrégióban.
A kultúraszervező menedzserek, szakértők képzésén túl elkezdődtek a beruházások is, vagyis a konkrét helyszínek megteremtése, melyek koordinációs központokként, az egyes rendezvények színtereiként és az idegenforgalmat kiszolgáló objektumokként működnek majd. Ilyen helyszín lesz a kárpátaljai Perényi Kultúrkúria, amelynek felújítása a közelmúltban fejeződött be a magyar állam segítségével, az épület berendezése pedig a határ menti projekt részeként történt meg. Ugyanakkor megújul a nagykaposi Magyar Közösségi Ház is a Felvidéken, vagyis a szlovák oldalon. Nyíregyházán pedig a belvárosban működik egy galériairoda, amely szintén bekapcsolódik a programba. A megvalósuló rendezvények között szerepelnek fesztiválok, népművészeti és kézműves, valamint gasztronómiai és borászati rendezvények, színház-pedagógia iskolásoknak, különböző koncertek, kiállítások, festőművészeti táborok és konferenciák.
A majd’ másfél évtizede működő KMKE rendelkezik a legkompetensebb kapcsolatokkal és referenciákkal kulturális, művészeti területen, Kárpátalján. A szervezet együttműködik a Kárpátaljai Képző és Iparművészek Révész Imre Társaságával, a Boksay Alapítvánnyal, valamint a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeummal, mely intézmény igazgatója Erfán Ferenc, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, akivel az elmúlt években több közös projekt sikeresen zárult. Együttműködnek továbbá a Pro Arte Munkács civil szervezettel, amelynek elnöke a Vereckei emlékmű alkotója, Matl Péter szobrászművész.
Tagjai sorában számos kiváló alkotóművész található, akik közül sokan magas színvonalon képviselik a kárpátaljai művészetet. A szervezet alelnöke például a Munkácson élő Kopriva Attila festőművész, művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia kárpátaljai tagozatának elnökségi tagja, az Ungvári Erdélyi Béla Művészeti Akadémia tanszékvezetője, aki a hagyományos kárpátaljai festőművészet egyik legkiválóbb kortárs képviselője. KMKE kulturális missziójának ugyanakkor fontos részét képezik az alapítás óta kiépített magyar–ukrán kapcsolatok is, így tagjaik között kiváló kárpátaljai ukrán művészek is találhatók.
Forrás: magyarnemzet.hu